Egy-egy épület megjelenésében a külső nagyon sokat számít, amiben sokat nyom a latba a homlokzatok anyaga és kialakítása is. A modern megoldásoknak hála a hagyományos habarcsos vakolást egyre inkább felváltják a dekoratív burkolóanyagok. Ezért az alábbiakban a homlokzatburkolati anyagok típusaival foglalkozunk kicsit részletesebben.
Homlokzatburkolatok előnye
A modern burkolati anyagok az új és használt épületeken is egyre jelentősebb szerepet kapnak. A másik oldalról azonban érdemes figyelembe venni, hogy általában nagyobb összegbe kerülnek, mint a hagyományos vakolatok, előnyük azonban tulajdonságaikban és főként a tartósságuk rejlik.
A homlokzatburkolati anyagoknak jelentős előnyük, hogy használatukkal rendkívül gyorsan elkészülhet a ház külseje. Emellett így az ingatlan felülete nem a megszokott lesz, mégis dekoratív, és közben a régi vakolattal is jól kombinálható.
Ráadásul a minőségi burkolatok kiválóan ellenállnak az időjárási elemeknek, felhasználás terén pedig széles a mozgásterünk, hiszen falra ragasztható burkolat, vagy tartószerkezetre rögzíthető burkolatot is választhatunk.
Végül, de nem utolsó sorban érdemes megemlíteni, hogy a modern homlokzatburkolati anyagok hőtechnikai szempontból is előnyösek, feltéve, ha a követelményeknek megfelelően kerülnek felhasználásra.
A homlokzatburkolatok fajtái
Ahogy az már a fentiekből kiderülhetett a homlokzatburkolati anyagoknak számos típusát megkülönböztethetjük, akár anyag, akár rögzítési mechanika terén is. Amennyiben a legalapvetőbb típusokat szeretnénk meghatározni, akkor az alábbiakat érdemes megemlítenünk:
A kivitelezés módja szerint megkülönböztetünk:
- ragasztott
- szerelt
- falazott
Az alkalmazott anyag szerint:
- mázas vagy máz nélküli kerámia
- kő, műkő, különleges beton (szálcement)
- fa
- fém
- műanyag
- üveg homlokzatburkolat
Szálcement lapos burkolat
A szálcement lap kivitelezés szempontjából ezek közül kifejezetten előnyös lehet, hiszen hőtechnikailag, tartósság szempontjából és felszerelhetőség terén is az élmezőnybe tartozó terméknek számít. Ezek jellemzően a falazatra erősített vázszerkezetre rögzíthetők. Bevonatuk pedig áttetsző akril rétegből áll, amely az elemeket időjárásállóvá teszi. Emellett az sem mellékes, hogy színválasztékuk igencsak bőségesnek mondható.
Égetett burkolatok
A természetes égetett agyagból készült burkoló anyagok nemcsak a tetők fedésére alkalmasak, kiváló fagyállóságuk, természetes színeik és tartósságuk miatt újabban már homlokzatok burkolására is alkalmas elemek is készülnek a gyártók portékái között.
A homlokzatburkolatokkal jellemzői
A fentiek közül természetesen bármelyik burkolati elem típus jó választás lehet. Mindössze arra kell figyelnünk, hogy minőségi gyártótól származó terméket vásároljunk. Amennyiben így teszünk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a burkolatunk az alábbi jellemzőkkel bír majd.
- fagyállóság
- alak- és mérettartóság
- színtartás
- egyszerű kivitelezhetőség
- könnyű karbantarthatóság
- esztétikus felületi megjelenés
A felsoroltak mellett azonban még számos más követelmény is megfogalmazható a burkolati elemekkel szemben, mint amilyen a:
- mechanikai, kémiai hatásokkal szembeni ellenállóság
- korrózióállóság
- koptató igénybevételekkel szembeni ellenállóság
Összegezve:
A homlokzatburkolati anyagok terén tehát széles a választási lehetőség, ráadásul hosszú távú megoldásként szolgálhatnak számunkra ingatlanunk építése, vagy felújítása terén.